وبمستر تولز چیست؟

وبمستر تولز چیست؟

وبمستر تولز چیست؟

Google Webmaster Tools  یک سرویس رایگان از کمپانی گوگل است که برای کمک به کسب و کار های اینترنتی ایجاد شده است؛ بدین صورت که می‌توانید با ثبت سایت خود در آن بررسی کنید که گوگل سایت شما را چگونه می‌بیند و جهت بهینه‌سازی سایت خود چه مواردی باید رعایت شود. در واقع شما به بانک آمار و اطلاعات سایت خود ارتباط دارید.
بنابرین گوگل وبمستر تولز به شما کمک می کند تا بتوانید وبسایت خود را به استاندارد های گوگل نزدیک تر کنید و از این طریق تجارت الکترونیک خود را هر روز قوی تر کنید. در ادامه به بررسی مزیت های استفاده از گوگل وبمستر تولز خواهیم پرداخت.

 

مزیت های گوگل وبمستر تولز

 

ارائه نقشه سایت به گوگل Sitemap Submission :

 

شما با استفاده از گوگل وبمستر تولز می توانید نقشه سایت خودتان را در گوگل ثبت کنید. هیچ راه دیگری وجود ندارد که نقشه سایت به موتور گوگل داده شود، این موضوع باعث می شود تا نقشه سایت شما که حاوی مطالب جدید است زودتر و بهتر توسط گوگل بررسی شود.


کوئری جستجو Search Queries :

 

کوئری ها می توانند آمار بسیار مهمی را به شما ارائه دهند. کوئری ها در گوگل وبمستر تولز حاوی اطلاعات مهمی در رابطه با بالاترین کلماتی که باعث جستجوی ارگانیک سایت شما شده اند باشد. تمام سئو کاران جهان باید به خوبی با اطلاعات گوگل وبمستر آشنایی داشته باشند.


ارور های خزنده گوگل  Crawl Errors :

 

یکی از مهمترین امکاناتی که همه وبمستران از گوگل وبمستر تولز استفاده می کنند بخش خطاهای خزنده گوگل می باشد. این خطا ها ممکن است به دور از چشم شما اتفاق افتاده باشد و شما اطلاعی از آنها نداشته باشید بدین صورت با یافتن آنها توسط Google webmaster tools می توانید از کاهش رنکینگ خود جلوگیری نمایید.

بک لینک ها به سایت شما Backlinks :

یکی دیگر از امکانات گوگل وبمستر تولز این است که شما می توانید تمام بک لینک های مربوط به وبسایت خود را در آن مشاهده کنید.

 

داده های ساختاری  Structured Data :

استراکچرد دیتا یا داده های ساختاری ( ترجمه شده )، اطلاعاتی هستند که به موتورهای جستجو کمک می کنند که دید بهتری نسبت به سایت یا یک ایمیل داشته باشند. تاکنون استانداردهای بسیاری برای استراکچرد دیتا ایجاد شده است که توسط آن ها می توانیم اطلاعاتی در مورد یک فیلم، مقاله، کتاب، دستورالعمل طبخ غذا و موارد متعدد دیگری را به موتورهای جستجو بدهیم.

 

گوگل وبمستر چه اطلاعات و امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد؟ 


اطمینان از دسترسی گوگل به سایت ما

امکان درخواست بررسی مجدد ربات های تحلیل گر گوگل از سایت ما و یا امکان مسدود کردن دسترسی بخشی از سایت برای ربات های گوگل

بررسی عملکرد محتوای سایت به صورت نمودار

مشاهده خطا ها و مشکلاتی که باعث می شود که گوگل نتواند به درستی محتویات سایت ما را بررسی کند

شناسایی اسپم های موجود در سایت

می توانیم بفهمیم چه مورد سوالی توسط کاربر باعث می شود تا گوگل سایت ما را نمایش دهد؟ و یا سوالی هست که بازدید سایت ما را از سایت های دیگر بیشتر میکند؟

لیستی از سایت هایی که به وبسایت ما لینک داده باشند

 

صاحبان سایت همیشه بدنبال این هستند تا در موتورهای جستجو دارای رتبه ی خوبی باشند. زیرا کاربران اصولا برای پیدا کردن مطالبی که دنبال آن هستند از سایت‌هایی استفاده می کنند که در صفحه ی اول موتورهای جستجو قرار دارند زیرا سایتی که در صفحه ی اول موتورهای جستجو قرار دارد یقینا سایت خوبی است و رتبه ی خوبی را در موتورهای جستجو دارد پس هر چقدر رتبه ی سایت شما در موتورهای جستجو بهتر باشد بازدید از سایت تان بالا می رود.

 

رتبه ی الکسا چیست؟

 

سایت الکسا که وظیفه ی رتبه دهی به سایت‌ها را بر عهده دارد و هرچقدر بازدید از سایت شما بیشتر باشد بر روی رتبه ای که سایت الکسا به شما می دهد تاثیر بیشتری دارد.

افراد برای اینکه ببینند رتبه ای که الکسا به سایت داده است چقدر است باید آن را در صفحه ی خود نصب کنند.
نحوه ی عمل الکسا بدین صورت است که زمانی کاربران از سایتی بازدید می کنند IP آن برای الکسا فرستاده می شود و الکسا با توجه به تعداد IP ها در طول سه تا شش ماه به آن سایت رتبه می دهد.
رتبه ی سایت‌ها در همه ی کشورها یکسان نیست و بستگی به آن دارد که کاربران آن کشور چقدر از آن سایت دیدن کرده اند. بعضی سایت‌ها مانند سایت‌های تبلیغاتی رتبه ی الکسا برایشان مهم است و برای اینکه از الکسا رتبه ی خوبی بگیرند از نرم افزارهایی استفاده می کنند که دارای IP های مختلفی هستند.

 

چرا باید بر روی سایت سئو انجام داد؟

 

در ابتدا اصلا ببینیم سئو چیست و چه کمکی به سایت می کند؟ سئو یا همان بهینه سازی سایت به سایتها کمک می کند تا در صفحه ی اول موتورهای جستجو قرار بگیرند بنابراین هرچه بهینه سازی بر روی سایت بهتر انجام شود آن سایت دارای کیفیت بهتری می شود و گوگل به آن رتبه ی بهتری خواهد داد.
گوگل برای دادن رتبه به سایت‌ها فاکتورهای متفاوتی را در نظر میگیرد.
چنانچه بخواهیم بر روی سایتی سئو انجام دهیم می توانیم از روش های مختلفی استفاده کنیم مانند:

 

الف) استفاده از بک لینک سازی:

 

این کار بدین صورت انجام می‌شود که در سایت‌هایی که دارای بازدید کننده ی بالایی است لینک سایت خود را قرار می دهند و بدین صورت بازدید کنندگان سایت آنها نیز افزایش می یابد. هرچقدر ترافیک و بازدید از یک سایت بالا رود بدین معنا می‌باشد که آن سایت از طرف کاربران دارای محبوبیت بیشتری می‌باشد و در نتیجه گوگل نیز به آن رتبه ی خوبی خواهد داد.
همیشه باید این نکته را در نظر بگیریم که گوگل بسیار هوشمند است و چنانچه شما بخواهید از روشهای نادرست برای سئوی سایتتان استفاده کنید گوگل آن را تشخیص می‌دهد و سایت شما را جریمه می کند.

همیشه برای لینک دادن از سایتی استفاده کنید که مطالب آن سایت به سایت شما مرتبط باشد و از سایت‌های اسپم استفاده نکنید زیرا نه تنها تاثیر مثبتی بر سئوی سایت شما ندارد بلکه تاثیر آن منفی نیز می شود.

 

ب) تاثیر محتوای سایت بر ترافیک سایت:

 

هرچقدر محتوای یک سایت بهتر و کاملتر باشد تعداد کاربرانی که به آن سایت مراجعه می‌کنند بیشتر می‌شود پس همیشه سعی کنید برای سایتتان از محتوای درست و مرتبط با آن استفاده کنید زیرا در صورتیکه برای سایتتان از محتوایی استفاده کنید که از سایتهای دیگر کپی کرده اید و یا چند بار آنرا در یک سایت استفاده کرده اید گوگل آنرا تشخیص می‌دهد و این برای سایت شما امتیاز منفی دارد.

 

ج) طراحی که برای سایت شما انجام می‌شود باید ریسپانسیو باشد:

 

ریسپانسیو بدین معنا میباشد که سایت شما با موبایل و تبلت نیز سازگار باشد و افراد بوسیله ی آنها نیز بتوانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند زیرا تعداد کاربرانی که از موبایل خود برای ورود به سایت‌ها استفاده می‌کنند هر روز در حال افزایش است و اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد بازدید از آن کاهش پیدا می کند و بر روی رتبه ی سایت شما تاثیر می گذارد.

 

د) استفاده از شبکه های اجتماعی:

 

امروزه کاربرد شبکه های اجتماعی بسیار زیاد است و افراد زیادی از این شبکه ها استفاده می‌کنند پس شما با گذاشتن مطالبی از سایت خود در این شبکه ها کاربران را ترغیب می کنید تا از سایتتان دیدن کنند البته باید دقت کنید که از شبکه های اجتماعی پر بازدید نظیر تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام و … استفاده کنید.

 

آیا رتبه الکسا بر روی سئوی سایت تاثیر دارد یا نه؟

 

شاید تعجب کنید اما جواب منفی است و رتبه ی الکسا بر روی سئو تاثیری ندارد زیرا با توجه به این موضوع که بعضی از سایتها چون رتبه ی الکسا برای آنها مهم بوده است از روش‌های گوناگون برای جذب کاربران بیشتر استفاده کرده اند و در این راه از روشهای نادرست نیز بهره برده اند و در برخی مواقع تقلب نیز کرده اند در نتیجه رتبه ی الکسا تاثیری بر سئو ندارد.

روشهایی که افراد برای بدست آوردن رتبه در گوگل استفاده می‌کنند با الکسا فرق دارد زیرا گوگل فاکتورهایی که الکسا از آن برای رتبه دهی به سایت‌ها استفاده می کند را کیفی نمی داند و آن را قبول ندارد. در بعضی مواقع برخی از سایت‌ها دارای رتبه ی الکسای خوبی هستند اما در صفحه ی اول گوگل قرار ندارند.

با توجه به تمام مواردی که در بالا ذکر شد می‌توان نتیجه گرفت گوگل سایت‌ها را از نظر کیفی مورد بررسی قرار می‌دهد و سپس به آنها رتبه می‌دهد در صورتیکه الکسا بر اساس تعداد ورودی ها از سایت رتبه می‌دهد. پس می‌توان این موضوع را در نظر گرفت که هر چقدر سایتی بهتر باشد و سئو بر روی آن به درستی انجام شده باشد بازدید از آن بالا می‌رود و با توجه به این موضوع که الکسا رتبه ی خود را بر طبق تعداد بازدید از سایت‌ها می‌دهد بر روی رتبه ی آن تاثیر دارد.

 یک وب سایت هستید و می خواهید به رتبه الکسای خود اهمیت دهید و سئو سایتتان را بهبود بخشید اما زمان کافی ندارید می توانید این کار به ما بسپارید در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان دماوند آی تی در ارتباط باشید.

ثبت دیدگاه

نظرات کاربران

بازگشت به بالا

تلفن

02634245069

ایمیل

info[at]proco.ir

آدرس

کرج، گلشهر، خیابان پونه شرقی، برج سینا، طبقه 4، واحد 7

Copyright 2023 Allright reserved